İZMİR +90 232 449 29 89
BURSA +90 224 361 62 12
TREN

ÜRÜNLER

SANİTASYON İÇİN HAŞERELERDEN KURTULMAK GEREKİR

Konu Adı


03.06.2015 18:20:28

Sanitasyon hatları ile işletmenin temizliği sağlanmazsa çalışma alanlarında bol miktarda haşere bulunabilir. Haşereler sinek, böcek fare gibi kemirgenlerdir. Haşereler hastalık taşıyabilecekleri gibi, yiyeceklere de zarar verebilirler. Farelerin, böceklerin olduğu bir ortamda sanitasyondan bahsedilemez, bu nedenle haşerelere karşı etkili mücadele vermek gereklidir.                                             

SANİTASYON İÇİN GEÇ KALINMAMALI

Hijyenik bir işletme için sanitasyon işlemleri daima gereklerine uygun olarak yapılmalıdır. Eğer geç kalınırsa haşerelerle uğraşılmak zorunda kalınabilir. Sanitasyon hatlarının kullanımı işyerinde haşerelerle mücadele etmede önemli katkılar sağlayacaktır.

Haşereler insan sağlığı için büyük bir tehdittir. Haşereler sağlıklı insanlara, son derece ciddi hastalıklar bulaştırabilirler. Bunların arasında sıtma, humma, tifüs gibi hastalıklar bulunmaktadır. Haşereler çoğu zaman yaşamak için, delikleri, taşların altlarını, radyatörlerin arkalarını tercih ederler. Beslenme için yemek ve su arayışına çıkan haşereler etrafa mikroorganizmalar bulaştırırlar. Sanitasyonun gerçekleştirilebilmesi için haşerelerden kurtulmak ya da makul bir oranda bulunmalarını sağlamak gereklidir.

Haşerelerle mücadele ederken, izlenebilecek iki yol mevcuttur; fiziksel ya da kimyasal.
Fiziksel yolda zararlı canlıların bulunabileceği ortamlar ortadan kaldırılır ve temizlenir. Kimyasal mücadele tercih edilecekse çok dikkatli olmak gerekir. Kimyasal mücadelede bulunan ortam, haşerenin türü, kullanılan madde hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmak gereklidir.

Haşerelerin oluşmaması için yapılabilecek çeşitli sanitasyon çalışmaları vardır, bunları inceleyelim;

  • Haşerelerin yaşayabilecekleri kırık, çatlak gibi yerler tamir edilmelidir.
  • Zararlı canlıların dışarıdan gelebilecekleri yerler önlem alınmalıdır. Kapı altı, pencere kenarları riskli bölgelerdendir.
  • Yiyecek depolarının hijyenini sağlanmalıdır.
  • Yiyecekler mümkün oldukça yere uzak olmalıdır. Besinlerin üstlerinin kapalı olması da gereklidir.
  • Çalışmada kullanılan hijyen araçları asla ıslak ve nemli olarak kaldırılmamalı, öncelikle kurulanmalıdır.
  •  Haşere görülürse uygun bir yöntemle uzaklaştırmak/yok etmek gereklidir.
  • Kimyasal ilaçlama yapıldıysa, ilaçlamanın ardından ortamı iyice temizlemek gereklidir. İlaçlama sırasında, yiyeceklerin ilaçlamadan etkilenmemesini sağlamak çok önemlidir.
  • Yiyecek kalıntıları zararlı canlıları çekebilir, bu nedenle yiyecek kalıntıları hemen temizlenmelidir.
  • Çalışma alanlarında çöp kalmamasını sağlamak gereklidir. Çöp toplanan araçların üzeri ise daima kapalı tutulmalıdır.

Sanitasyon hatları kullanarak ve hijyen kurallarına sürekli uyarak sağlıklı bir çalışma alanı elde edilebilir. Çalışma alanının sağlıklı olması her iş yeri için oldukça önemlidir.