İZMİR +90 232 449 29 89
BURSA +90 224 361 62 12
TREN

ÜRÜNLER

SANİTASYON HATLARI VE EĞİTİM

Konu Adı


29.05.2015 10:52:20

Restoranlarda sağlıklı gıda üretimi yapılabilmesi amacıyla sanitasyon hatları kullanılmaktadır. Sanitasyon hatlarının kullanımı hijyen için oldukça gereklidir. Bunun yanı sıra restoranın temiz tutulabilmesi için dikkat edilmesi gereken çeşitli unsurlar mevcut. Bu kriterlere dikkat etmek daha önemlisi ise bu kriterlere uymayı sürekli hale getirmektir. Bir restoranda temizlik nasıl sağlanır inceleyelim;

YİYECEKLERDE SANİTASYON

Bir restoranda en önemli unsur şüphesiz yemektir, bununla birlikte yemeklerdeki en ufak sorun doğrudan insann sağlığını etkileyecektir. Gıdaların temizliğinden emin olmak için yiyeceklerde mikroorganizmalar, temizlik maddelerinin kalıntıları, saç, toz gibi sağlığa zararlı maddelerin bulunmadığından emin olmak gereklidir. Çalışanların kişisel hijyenine dikkat etmesi, yiyeceklerin işlendiği yerlerin hijyenin sağlanması, son derece önemlidir. Yemek yaparken kullanılan araç ve gereçlerin sanitasyonunu sağlamamk hijyenik gıdalar üretebilmek için gereklidir. Bunların dışında restoranın genel temizliğine ve yiyecek depolarının sağlıklı tutulmasına dikkat edilmelidir.

KİŞİSEL HİJYENE DİKKAT EDİLMELİ

Çalışanların kişisel hijyenlerine dikkat etmesi servis edilen ürünlerin sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Yiyeceklerle teması olan personelin özellikle el ve kollarının hijyenik olması, açık yaraların temiz bantlarla kapatılması gereklidir. Eller yıkandıktan sonra temiz kağut havlu ile kurulanmalıdır. El yıkama alanı, yiyecek üretim alanına yakın olmamalıdır. Yiyecek üretilirken, bekletilirlen, servis edilirken görev yapan tüm çalışanlar sanitasyon ilkelerine uymalıdır. Personel eğitimi sürekli olarak verilmelidir.

YÜZEYLER TEMİZ OLMALI

Sağlıklı yemekler üretebilmek için çalışma alanlarının temiz olması çok önemlidir. Çalışma alanının hijyenini sağlamada işi en çok zorlaştıran şey yüzeylerde bulunan kırık ve çatlaklardır, yüzeydeki bu unsurlar yiyecek arayan haşerelere davetiye çıkarmaktadır. Yüzeylerin bakımın yapılmalıdır ve düzenli olarak temizlenmedir. Yemek hazırlanırken kirlenen çalışma tezgahları bekletilmeden silinmelidir. Çiğ gıdalarla işlem yapılırken bu gıdaların yüzeylerindeki bakterilerin mutfağı kirletmesine izin verilmemelidir.

ARAÇ VE GEREÇLERİN SANİTASYONU SAĞLANMALI

Restoranda yemek hazırlanmada kullanılan ekipmanların temizliğini sağlamak bu alandaki en zor işlerden biridir. Araç ve gereçler kullandıkça kirlenir ve sürekli temizliğinin sağlaması gerekir. Bazı ekipmanlar, sürekli temizlenmesi gerektiğini düşünülerek tasarlanmamıştır, bu nedenle bazı cihazların hijyenini sağlamak zahmetlidir. Bu nedenle restoran için alışveriş yapılırken kolay temizlenebilirlik kriterine dikkat edilmelidir.

GENEL TEMİZLİK ÖNEMLİDİR

Yiyeceklerin hazırlandığı alan, restoranda tüketicilerin bulunduğu alanın sürekli temiz tutulması gereklidir. Bu alanlarda temizlik yaparken işleri en çok zorlaştıran şeylerden biri de tozdur. Toz alma işlemi sürekli yapılmalıdır. Genel temizliğe dikkat edilmezse çalışanların ve tüketicilerin sağlığı olumsuz yönde etkilenebilir.

YİYECEKLER SAĞLIKLI DEPOLANMALIDIR

Sanitasyon hatları kullanımının yanı sıra yiyecekler depolanırken birçok kritere dikkat edilmelidir. Yiyecekler gerektiği gibi depolanmazsa çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Depolamada en önemli kriterlerden biri de ortamın sıcaklığıdır. Depolancak maddenin türüne göre deponun sıcaklığı ayarlanmalıdır.