İZMİR +90 232 449 29 89
BURSA +90 224 361 62 12
TREN

ÜRÜNLER

İŞÇİ SAĞLIĞI İÇİN ÇİZME FIRÇALAMA SİSTEMLERİ KULLANILMALI

Konu Adı


27.05.2015 18:19:36

Çizme fırçalama ünitelerinin kullanımı hem çalışanlar hem de iş yeri için gereklidir.Çizmeleri detaylı şekilde fırçalayan, temizleyen bu cihazlar işletmelerin sanitasyonuna da katkıda bulunuyor. Çoğu temizlik ve güvenlik önlemi zahmetli bulunduğu gerekçesiyle önemsenmez ve uygulanmaz bu son derece hatalı bir tutumdur. Çizme fırçalama makinelerinde ise bu işlem otomatik ve zahmetsizce yapıldığı için “zor” “zahmetli” gibi bahanelere dahi olanak tanınmamaktadır.

cizme fircalamaÜretimin sağlıklı şekilde sürebilmesi için sanitasyon ilkelerine uymak çok önemlidir. Sadece çizmelerin temizliği değil çalışma alanının hijyeni de düşünülmelidir. Sağlık koşullarına dikkat edilmesi iş güvenliğine de önemli katkıda bulunacaktır. İş yeri temizliği belirli bir plan ve program dahilinde yapılmalıdır. Düzenli olmayı engelleyen unsurlar varsa kaldırılmalıdır. Bunlara dikkat edilmesi çalışmanın verimini de arttırır. Çalışma bitiminde kullanılan araç ve gereçler hemen temizlenmelidir. Çöpler ve atıklar boşaltılmalıdır. İş yerinde haşerelerin bulunmasına izin verilmemeli gerekli ilaçlamalar yapılmalıdır. Çalışanları bilgilendirmek için gerekli uyarıcı lehvalar, bilgilendirici notlar dikkat çekici bir biçimde kullanımalıdır. Yere düşen maddeler düşme riski oluşturmaması açısından en kısa süre kaldırılmalıdır. Ortak kullanım alanı olan tuvalet, yemekhane, banyo gibi yerler çok çabuk kirlenir. Buraların hijyeni konusunda daha dikkatli olunmalıdır. Sağlıklı bir üretim yapabilmek için kullanılan araç ve gereçlerin temiz olduğundan emin olunmalı ve çalışmaya başlaman önce kontrol edilmelidir eğer bir ekipmanın hijyenik olduğundan şüphe varsa kullanılmamalıdır. Cihazlar kullanılırken gereğinden fazla basınç uygulanmamalıdır, işçiler cihazın tam anlamıyla nasıl kullanılacağını bilmelidir. Çalışma alanı düzenli olmalı ve sadece gerekli cihazlar bulundurulmalıdır. Hem üretimde sanitasyonu hem de çalışanların güvenliğini sağlamak için uygun teçhizatlar kullanılmalıdır. Maskeler, koruyucu gözlükler, eldivenler çalışma esnasında giyilmeli ve kullanımı bittikten sonra hemen temizlenmelidir.

Çizme fırçalama sistemleri kullanılmalıdır. Eldivenler çok yıprandıklarında hijyen sağlamanın aksine, temizliği olumsuz etkiler. Bu nedenle tüm ekipmanlar için mevcut kural asla unutulmamalıdır. Sanitasyon için sadece çizmeleri fırçalamakta kullanılan araç ve gerece sahip olmak yetmez bunların kalitelilerini satın almak, her çalışmada kullanmak, yıprandıklarında değiştirmek gereklidir.