İZMİR +90 232 449 29 89
BURSA +90 224 361 62 12
TREN

ÜRÜNLER

ÜRÜNLERİN SATIN ALIŞ AŞAMASINDA SANİTASYON SAĞLANMALI

Konu Adı


16.05.2015 11:28:08

Restoranlarda sanitasyon hatları kullanımı önemlidir. Sanitasyon işlemi dendiğinde sadece mutfağın, üretilen yemeklerin temizliği için yapılan çalışmalar düşünülmemelidir. Restoranlar yemek yapabilmek için hammadeye ihtiyaç duyarlar ve bu maddeleri periyodik olarak satın alırlar, bu aşamada da sanitasyon ilkelerine dikkat edilmelidir. Ürün alımında dikkat edilmesi gerekenleri inceleyelim;

Çalışanlar geren ürünleri alma ve depolama konusunda eğitilmelidir, gerekirse birkaç çalışan bu iş için atanmalıdır. Alınan ürünler uygun şekilde kategorize edilmeli, etiketlenmelidir.Ürünlerin taşınırken kullanılan kasaların sanitasyon ilkelerine uygun olmasına dikkat edilmelidir. Getirilen ürünlerin içinde soğutucuya acilen konması gereken yiyecekler varsa bunların hemen soğutucuya taşındığından emin olunmalıdır. Her işletmede müşterilerin en yoğun olduğu saatler vardır. Bu saatler aşağı yukarı belirlidir, bu süre içerisinde tüketim fazla olacağından ürünler de buna göre planlanmalıdır. Eğer mümkünse, bir seferde bir yiyecek alınmalıdır. Aynı süre zarfında birden fazla ürün türü kabul edilirse çeşitli karışıklıklar yaşanabilir. Çalışanların gelen ürünlerin miktarını, türünü kontrol ettiğinden emin olunmalıdır. Gelen ürünlerin sağlıklı olup olmadığı en kısa süre içinde kontrol edilmelidir, bu sayede eğer ürün reddedilirse kısa süre içinde yenisini alabilmek mümkün olur. Satın alınan tüm ürünler, alınma tarihi, son kullanma tarihi gibi verilerin bulunduğu etiketlerle etiketlenmelidir. Ürün kabul alanını sürekli temiz tutmak gareklidir, boş kutular, çöpler kabul alanından uzaklaştırmalıdır. Donmuş yiyecekler hava geçirmez, nemden uzak biçimde muhafaza edilmelidir. Paketli yiyeceklerin ambalajlarının iyi durumda olup olmadığı kontrol edilmellidir.

ÜRÜN SATIN ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Her ürün için sanitasyon ilkeleri farklıdır. Restoranlarda satın alınan ürün türüne göre dikkat edilmesi gereken kriterler değişebilir. Satın alınan donmuş et tavuk ve balıkların üretici firma tarafından etiketlenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Ürünlerin etiketin üzerindeki kriterlere uygun olup olmadığı, son kullanım tarihlerinin geçmediği kontrol edilmelidir. Konserve ürünler alınırken gerekli belgelere sahip olmasına özen gösterilmelidir.

Sanitasyon hatları restoranlarda hem çalışanlarım hem yemeklerin hem de tüketicilerin sağlığını korumak için oldukça gerekli cihazlardır. Bununla birlikte, yemeklerin sadece üretiminde değil, yiyeceklerin satın alınması, depolanması, servis edilmesi gibi aşamalarda da sanitasyon ilkelerine dikkat edilmelidir.