İZMİR +90 232 449 29 89
BURSA +90 224 361 62 12
TREN

ÜRÜNLER

SAĞLIKLI İLAÇ ÜRETİMİ İÇİN ÇİZME FIRÇALAMA

Konu Adı


06.06.2015 11:46:26

İlaçlar insanların sağlık sorunlarıyla karşılaştıklarında doktor tavsiyeleriyle kullandıkları ürünlerdir. İnsan sağlığına faydalı olmayı hedefleyen bu ürünler hijyenik koşullarda sanitasyona dikkat ederek hazırlanmalıdır. Örneğin üretim yerlerinde çizme fırçalama sistemlerinin bulunması, çalışanların önlük, eldiven maske kullanması gereklidir. İlaç üretminde başka nelere dikkat edilmelidir inceleyelim;

KALİTE KONTROLÜ GEREKLİ

cizme fircalamaÜretim yerinin; standartlara uyması, belirlenen sertifikalara sahip olması gereklidir. Öncelikle personel bilgili olmalıdır. Çalışma alanında sanitasyonun sağlanması çok önemlidir. Kullanılacak ekipmanlar da yeterli ve kaliteli olmak durumundadır. Hijyen kurallarına sadece ilacı üretenlerin değil yöneticilerin, denetçilerin de uyması gereklidir. Sağlık koşullarına uygun bir çalışma alanının daima bu özelliğe sahip olacağı kesin değildir. Temizlik sürekli çalışmakla, dikkat etmekle ve kurallara uymakla sağlanır, hijyen ve sanitasyon süreklilik ister diyebiliriz. Çizmeleri fırçalamada kullanılan cihazlar satın alınırken kaliteli bir firma seçilmelidir. alınmasına dikkat edilmelidir, bu durum işyerindeki her ürün için geçerlidir.

Sağlıklı üretimden sonra ambalajlama işlemi de çok önemlidir. Ambalajlanma aşamasına kadar sanitasyon ilkelerine dikkat edilerek hazırlanmış bir ürün yanlış ambalajlanma nedeni ile hijyenini kaybedebilir. Farklı ürünler ayrı yerlerde ambalajlanmalı, kontrol numarası, son kullanım tarihi gibi baskıların doğru yapılıp yapılmadığı dikkatle kontrol edilmelidir.

Çizme fırçalama cihazlarının kullanımı, üretim ve paketleme aşamasında sanitasyona dikkat edilmesi hastalara sağlıklı ilaç ulaştırabilmek için gereklidir fakat yeterli değildir. Prospektüslerin doğru ve net bir şekilde hazırlanması da çok önemlidir.