İZMİR +90 232 449 29 89
BURSA +90 224 361 62 12
TREN

ÜRÜNLER

İLAÇ SEKTÖRÜNDE SANİTASYON VAZGEÇİLMEZDİR

Konu Adı


15.05.2015 11:45:30

İlaçlar sağlık sorunları yaşandığında, mecburen kullanılması gereken tıbbi ürünlerdir. Sağlığa fayda için üretilen ilaçların üretiminde eğer hijyen sorunları yaşanırsa hastaların ilaç almasının bir anlamı kalmaz. Sanitasyon hatları kullanımı ilaç üretiminde son derece önemlidir. Çalışların sanitason ilkelerine özen göstermesi uygun hijyenik çalışma alanlarının sağlanması gereklidir. İlaç üretimi aşamasında nelere dikkat edilmelidir inceleyelim;

SAĞLIKLI İLAÇ ÜRETİMİ SÜREKLİLİK İSTER

Çalışanlara sanitasyon ve hijyen alanında eğitimler verilmelidir. Henüz işe alım aşamsıda hijyen konusunda özen gösterenn bireyler tercih edilmelidir ve kapsamlı sağlık taramaları yapılmalıdır. İlaç hazırlamakta görevli personelin vücutlarında kesiklerin olmaması gereklidir, yine bulaşıcı hastalığa sahip kişilerin çalışmasına izin verilmemelidir. Bunların sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için yaralanan ya da bulaşıcı hastalığı olan çalışanların maddi kayba uğramaması gereklidir. Tırnakların ve ellerin sürekli temiz tutulması önemlidir. Çalışmaya ara verildikten sonra tekrar başlanmadan önce eller yıkanmalıdır. Bunların dışında sık sık el yıkama alışkanlığına sahip olmak gereklidir. Yüzük, saat gibi aksesuarlar takılmamalıdır. Eldiven kullanımı gereklidir fakat eldiven kullanmak sanitasyonu tek başına sağlamaz. Eldivenlerin temiz bir şekilde muhafaza edilmesi, gerektiğinde değiştirilmesi, eldivenlerde yırtık bulunmaması gereklidir. Çalışanların sağlığı düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir. Çalışma alanında yemek yenmemeli, sakız çiğnenmemeli ve sigara içilmemelidir. Eğer ürünler açık bir konumdaysa konuşmamaya öksürmemeye hapşırmamaya özen göstermek gereklidir. Maske kullanımında maskenin hem ağzı hem de burnu kapatması olumludur. Maskeler belirli aralıklarla değiştirilmelidir. Maskeyi takan kişi hapşırırsa veya öksürürse maskesini değiştirmek için çokca zaman geçmesini beklememelidir. Önlükler sadece çalışma alanlarında giyilmelidir. Kullanılan kıyafetler çalışılan sektöre uygun olarak tercih edilmelidir ve gerektiğinde yıkanmalıdır. Temiz kıyafetler iyi muhafaza edilmelidir. İşyerinde özel ayakkabılar kullanmak gereklidir. Ziyaretçiler, denetçiler çalışanların uymak zorunda olduğu kurallara uuygun giyinmeli ve gerekli önlemleri almalıdırlar, aynı şekilde yöneticiler de çalışanlarına iyi örnek olabilmek için sanitasyon ilkelerine gereken dikkati göstermelidir.

Sanitasyon hatları çalışanlara hijyenlerini sağlamada oldukça etkilidir. Kaliteli sanitasyon üniteleri, çalışanlara ve işyerine büyük katkkılar sağlayacaktır. Eğer işletmede hijyene dikkat edilmese üretilen ürün kullanan hastalar sağlık sorunları ile karşılaşabilir, hazırlanan kaliteli ilaçlar gerekli unsurlara dikkat edilmediği için bozulabilir.